Opowieści z Narnii – książki, które przez lata żyją w wyobraźni

“Opowieści z Narnii” to dla wielu ważne wspomnienie późnego dzieciństwa. Książki doczekały się w Polsce wielu wydań. Zostały też zekranizowane. Przygody bohaterów, których wykreował Clive Staples Lewis, mogliśmy więc śledzić również w telewizji.

“Opowieści z Narnii” – na czym polega fenomen książki

Clive Staples Lewis niezaprzeczalnie miał bogatą wyobraźnię. Potrafił też doskonale oddziaływać na uczucia swoich młodych czytelników. Podczas lektury będziemy odczuwali wzruszenie, strach, zaciekawienie a nawet odwagę, kiedy bohaterowie zagrzewani przez Aslana ruszają do boju.

Emocje są w tym cyklu niezwykle ważne, ale warto wspomnieć parę słów o świecie, w którym rozgrywają się “Opowieści z Narnii”. Pierwsza część – “Lew, czarownica i stara szafa” zaczyna się w naszej rzeczywistości. Konkretnie w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej. Czwórka rodzeństwa zostaje wysłana na wieś, aby uniknąć zagrożenia związanego z nalotami.

Łucja – jedna z sióstr w starej szafie znajduje przejście prowadzące do tajemniczej krainy. Z początku rodzeństwo nie wierzy jej w istnienie tego ukrytego świata. Z czasem jednak cała grupa przechodzi “na drugą stronę szafy”. W Narnii dzieci spotykają fauny, mówiące bobry, Aslana i oczywiście Białą Czarownicę. Po długich bojach pokonują tę ostatnią i wspólnie zasiadają na tronie mitycznej krainy.

W tym świecie dożywają dorosłości, po czym postanawiają powrócić do naszego świata. Po ponownym przejściu przez szafę na powrót zamieniają się w dzieci.

“Opowieści z Narnii” – ciąg dalszy cyklu

“Lew, czarownica i stara szafa” to oczywiście tylko początek cyklu. Clave Staples Lewis napisał jeszcze sześć książek o niesamowitym świecie Narnii. Kolejne tytuły to:

  • “Książę Kaspian” – Rodzeństwo wraca do Narnii. W świecie upłynęły setki lat. Obecnie krainą rządzą źli ludzie, którzy zepchnęli mówiące zwierzęta i fauny do lasów.
  • “Powrót Wędrowca do Świtu” – do dwójki bohaterów pierwszej części dołącza ich kuzyn – Eustachy. Razem trafiają na zaczarowany okręt, który płynie na koniec świata.
  • “Srebrne krzesło” – do Narnii powraca Eustachy z koleżanką. Tutaj muszą odnaleźć zaginionego księcia.
  • “Koń i jego chłopiec” – jedyna książka, w której występują tylko rdzenni mieszkańcy Narnii. Chłopiec i mówiący koń muszą wrócić do Narnii z odległych krain.
  • “Siostrzeniec czarodzieja” – książka opowiada historię profesora, który gości dzieci z pierwszej części. Jak się okazuje sam w dzieciństwie był w Narnii i nawet widział, jak Aslan tworzy ten świat.
  • “Ostatnia bitwa” – tutaj z kolei obserwujemy koniec świata w Narnii.