Przez szafę do magicznej krainy

Opowieści z Narnii” to cykl powieści z gatunku fantasy autorstwa C.S. Lewisa kierowany do młodszych czytelników. W skład cyklu wchodzi siedem tytułów, idealnych do rozpoczęcia przygody z fantastyką. Pierwsze cztery historie dotyczą rodzeństwa Pevensie i ich przyjaciół i występują w ciągu chronologicznym. Kolejne trzy historie, choć dzieją się w tym samym świecie, dotyczą innych zdarzeń i bohaterów, luźno związanych z poznanymi na początku dziećmi. Świat Narnii jest znany szerszemu gronu odbiorców z uwagi na zrealizowane z rozmachem ekranizacje trzech pierwszych części. W Polsce powieści ukazały się pod następującymi tytułami:

– “Lew, czarownica i stara szafa”

– “Książę Kaspian”

– “Podróż Wędrowca do świtu”

– “Srebrne krzesło”

– “Koń i jego chłopiec”

– “Siostrzeniec czarodzieja”

– “Ostatnia bitwa”.

Lew, czarownica i stara szafa

Pierwsza część “Opowieści z Narnii” opowiada o rodzeństwie Pevensie: Piotrze, Zuzannie, Edmundzie i Łucji, którzy w czasie wojny są zmuszeni opuścić Londyn i przenieść się do starego, tajemniczego domu na wsi. Podczas zabawy w chowanego, Łucja (najmłodsza z rodzeństwa) chowa się w starej szafie i znajduje przejście do magicznej, ośnieżonej krainy. Niedługo później, cała czwórka ląduje w Narnii. Edmund daje się omotać złej czarownicy, a Piotr, Zuzanna i Łucja ruszają na spotkanie z Aslanem, który jest w mocy uwolnić krainę spod władzy czarownicy i wiecznej zimy.

Książę Kaspian

Choć od ostatniego pobytu rodzeństwa Pevensie w Narnii minął zaledwie rok, w niezwykłej krainie minęło ponad 1000 lat, a pamięć o dawnych szczęśliwych latach żyje jedynie w opowieściach przekazywanych szeptem przez ukrywające się magiczne stworzenia. Nadzieję dla Narnii stanowi młody książę Kaspian, któremu rodzeństwo Pevensie postanawia pomóc w odzyskaniu tronu. 

Podróż “Wędrowca do Świtu”

Tym razem do Narnii trafiają już tylko Edmund i Łucja, gdyż Zuzanna i Piotr stali się zbyt dorośli. Młodsze rodzeństwo, wraz ze swym irytującym kuzynem Eustachym ląduje na “Wędrowcu do Świtu” – statku, na którym Kaspian postanawia odnaleźć wygnanych przez swego wuja lordów. Po wielu przygodach, Kaspian wraz z przyjaciółmi dociera do końca świata i znajduje tam nie do końca to, czego się spodziewał.

Srebrne krzesło

Na pomoc Narnii wezwany zostaje Eustachy wraz ze swoją szkolną koleżanką Julią. Ich misją zostaje odnalezienie zaginionego syna króla Kaspiana – Riliana, którego nikt nie widział od dziesięciu lat. Dzieci w towarzystwie błotowija Błotosmętka wyruszają w podróż, podczas której olbrzymy to ich najmniejsze zmartwienie.

Koń i jego chłopiec

Opowieść dzieje się w czasie, gdy władcami Narnii było rodzeństwo Pevensie, a bohaterami są Szasta i Aravis oraz ich niezwykłe, pochodzące z Narnii, mówiące konie. Oboje uciekają przed czekających im losem, odkrywając jednocześnie swoje przeznaczenie i ratując krainę.

Siostrzeniec czarodzieja

Historia powstania Narnii. Opowieść o tym, jak Diggory i Pola wędrują między światami, spotykają złą czarownicę i muszą chronić Narnię przed złem.

Ostatnia bitwa

Opowieść, w której ponownie spotykamy rodzeństwo Pevensie, a także Eustachego i Polę. Wszyscy oglądają koniec Narnii, podczas którego Aslan sądzi zwierzęta i zaprasza je do prawdziwej Narnii, która staje się rajem dla wszystkich, którzy zakończyli swe życie.

Opowieści z narnii dla dzieci są pełne symboliki znanej z Chrześcijaństwa, rządzą w nich jednak uniwersalne wartości, dobro zwycięża zło, a przyjaźń i miłość stanowią prawdziwą potęgę. Są to historie, w których zwykłe dzieci mogą stać się bohaterami i zmieniać świat. To wspaniała lektura nie tylko dla tych, którzy wierzą w magię.